KADINLARI ÇEKİCİ KILAN UFAK ŞEYLER

10.05.2013 00:13 KADINLARI ÇEKİCİ KILAN UFAK ŞEYLER 19 yüzyılın sonlarından korsenin yerine geliştirilerek üretilmiştir.

Kadınların kendilerini çekici göstermek için şık ve göze çarpan modellerini tercih ettiği sutyen in asıl kullanılma amacı ise göğüslerini örtmek ve desteklemek amacıyla kullanılan bir iç giyim malzemesidir.19 yüzyılın sonlarından korsenin yerine geliştirilerek üretilmiştir. Kadınların göğüslerinin sarkmasını önlemek için ve göğüslerini kapatması için çok sık şekilde kullanılan gerektiğinde iç giyimden uzaklaşıp normal giyim eşyası da olabilen bir parçadır.

18. yüzyıl sonrasında zengin kadınların iç giyiminde genel olarak kullandığı kıyafet göğüsleri yukarı kaldırmaya yarayan  korse olmuştur.19. yüzyıl sonlarında tasarımcılar pek kullanışlı olmayan korseyi parçalara ayırarak daha kullanışlı bir hale getirmeye çalışmışlardır: Vücudun alt kısmı  için daraltıcı kuşak tarzı korseler tasarlamışlardır. Vücudun üst kısmı  için göğüsleri omuza asarak dik durmasını ve sarkmamasını sağlayan bu giyim eşyası yani sutyeni üretmişlerdir.1930’lu yıllarda seri üretime geçilmesine rağmen şuan günümüzde kullanılan modern sutyen kademesine geçiş ise 20. Yüzyılın başlarında gerçekleşmiştir. Bu geçişin ardından sutyen normal amacının yanı sıra modacıların ve moda dünyasının yeni gözdelerinden olmuş sutyen ve iç giyim üzerine çeşitli defileler düzenlenmiştir.

Günümüzde kullanılan iç çamaşırı ürünleri içerisinde birçok sutyen çeşidi vardır. Kullanım amaçlarına göre birkaçı şunlardır; Toparlayıcı Sutyen, Destekli Sutyen, Dekolte Sutyen, Emzirme Sutyenleri, Sporcu Sutyenleri, Straplez Sutyen, Büstiyer Seksi sutyen .

Bunlardan günlük kullanımda en fazla tercih edilenler ise toparlayıcı sutyen ve destekli sutyen modelleridir.

Seksi sutyen ve dekolte sutyenler ise göğüs hatlarını daha çok dışarı çıkaran ve daha çekici bir görüntü yaratan sutyenlerdir.


Etiketler: iç çamaşırı - iç giyim - sutyen

Diğer KADIN AİLE haberleri


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 463

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir